Erdoğan: Olumlu adımlar gelecek için umut veriyor

Mon 04, July 2016 Kategori Politika
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan bir ramazan ayının geride kalarak bayrama kavuşulduğunu belirtti.

İslam dünyasının tamamının Ramazan Bayramı'nı idrak ettiğini, aynı kıbleye yönelen Müslümanların kalpleriyle, ruhlarıyla, tüm benlikleriyle bayramın coşkusunu yaşadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"İslam dünyasının bayram yaptığı bu dönemde, Afganistan'dan Suriye'ye kadar, değişik coğrafyalarda, farklı sıkıntılar içerisinde olan kardeşlerimiz de var. Maalesef ülkemizde de bayram sevinci, terör saldırılarıyla gölgelenmiş durumda. Terör saldırıları, mübarek günlere rağmen devam etti. Terör örgütüne karşı kahramanca mücadele eden, adeta destan yazan güvenlik güçlerimiz, ramazan ayında da şehitler verdi. Bu vesileyle tüm şehitlerimize, özellikle de son 1 yıldır terörle mücadele sırasında verdiğimiz şehitlere, Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum. Yaralanan güvenlik görevlilerimize Rabb'imden acil şifalar diliyorum."

"Krizlere karşı tedbirlerimizi aldık"
Dünyanın önemli değişimlere sahne olduğu bir dönemde bulunulduğuna işaret eden Erdoğan, "Suriye'deki insani kriz, maalesef 600 bine yakın masum insanın canı pahasına sürüyor, sürdürülüyor. Biz, gerek Suriye'den gerek Irak'tan ülkemize sığınan kardeşlerimize sahip çıkarak, Suriye'deki krizin adil bir çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalara destek vererek, bu konuda elimizden geleni yaptık, yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'nın da farklı sıkıntılarla boğuştuğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ekonomik istikrarsızlığa, siyasi kriz de eklenmiş vaziyette. İngiltere'nin, Avrupa Birliğinden ayrılma kararı, başka ülkeleri de tetikliyor. Dünyayı kaosa sürükleyenler, kendi ülkelerindeki ırkçı ve ayrımcı eğilimlerin güçlenmesini engelleyemiyorlar. Türkiye olarak bizler, küresel ekonomik ve siyasi krizlere karşı tedbirlerimizi aldık, hazırlıklarımızı yaptık, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda adım adım ilerlemeye devam ediyoruz."

"Kopan ilişkileri yeniden tamir ediyoruz"
Erdoğan, "İsrail'le, Rusya'yla ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Son haftalardaki karşılıklı olumlu adımlar, gelecek için umut veriyor. Suriye meselesinin, terörün, suni gerilimlerin sebep olduğu krizleri aşıp, kopan ilişkileri yeniden tamir ediyoruz. Yolumuza çıkan engelleri bir bir kaldırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye'nin yalnızca 780 bin kilometrekareden ibaret bir ülke olmadığına, arkasında köklü bir mirası, zengin medeniyet değerlerini, güçlü bir potansiyeli barındırdığına işaret ederek, dünyada mazlumların, mağdurların, ezilenlerin umudu olmayı sürdüreceklerini bildirdi.

Milletin ve İslam dünyasının bayramını tebrik eden Erdoğan, bayramın tüm gönüllere, hanelere, ülkeye ve İslam dünyasına huzur, saadet, selamet getirmesini diledi.
AA
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 361
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0