'İran'ın doğal gazı azaltması olağanüstü bir durum değil'

Wed 09, December 2015 Kategori Ekonomi


İran'ın Türkiye'ye gönderdiği günlük doğalgaz miktarını yüzde 50'ye varan oranda azaltmasının olağanüstü bir durum olmadığı, bunun her yıl yaşandığı belirtiliyor.

Doğalgaz piyasası uzmanları, İran'ın Türkiye'ye gönderdiği günlük doğalgaz miktarını yüzde 50'ye varan oranda azaltmasının olağanüstü bir durum olmadığını, bunun her yıl yaşandığını belirtti.

Uzmanlar, günde yaklaşık 28 milyon metreküp gazın geldiği İran'dan önceki gün gaz akışının yarıya indirilerek 13-14 milyon metreküp seviyelerine düşmesini AA muhabirine değerlendirdi.

İran'da geçen hafta 13-15 derece olan hava sıcaklıklarının bu hafta 6-7 derecelere düştüğünü kaydeden uzmanlar, hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle İran'ın Türkiye'ye gönderdiği doğalgazda azalma olduğunu söyledi. Bunun, Rusya ile yaşanan gerilimle ilgisi olmadığını anlatan uzmanlar, İran'ın her yıl gönderdiği gaz miktarını havalar soğuyunca azalttığına dikkati çekti.

İran'dan alınan doğalgazda her yıl kış döneminde rutin olarak azalma yaşandığını ifade eden uzmanlar, yapılan kontrata göre gaz akışının kesilemeyeceğini dile getirdi.

İran'ın kendi iç sisteminde de günlük tüketiminin arttığını vurgulayan uzmanlar, Türkiye'nin iki çeşit yaptırım hakkı bulunduğunu, bunlardan birinin tahkime gitmek, diğerinin de yüzde 8'lik gaz bedeline karşı gelen ceza uygulaması olduğunu söyledi.

Uzmanlar, Türkiye'nin İran'la halihazırda devam eden tahkim sürecinde sadece fiyat konusunda değil, eksik teslimat konusunun da incelendiğini belirtti.

Türkiye'nin 2014'de doğalgaz tüketimi 49,2 milyar metreküptü. Doğalgaz ithalatında İran'ın payı 6 milyar metreküple yüzde 18 düzeyinde bulunuyor.

Türkiye'nin günlük ortalama doğalgaz tüketimi 140 milyon metreküp seviyelerinde bulunuyor ancak bu rakam kış aylarında 200 milyon metreküpü aşabiliyor.

aa
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 320
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0