AB'ye Türkiye perspektifi gerekiyor

Thu 10, May 2012 Kategori Dünya
Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma ihtimali ve AB'deki krizi de değerlendiren Cemil Ertem, AB’nin krizden çıkabilmesi Türkiye'nin perspektifine sahip olması gerektiğini söyledi.

İşte Dr. Cemil Ertem’in 24 ekranlarındaki konuşmasından satırbaşları:

AB’NİN KRİZDEN ÇIKIŞ FORMÜLÜ

-Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkması çok boyutlu bir süreç… Yunanistan’ın Euro’dan çıkması gerekliliği iktisadi olmaktan çok siyasi bir söylem.

-AB, Almanya-Fransa ekseninde daralmaya gidebilir ki bu da Türkiye’yi olumsuz etkiler. Bu yüzden Euro birliği bozulsun söylemleri siyasi söylemlerdir ve Sarkozy-Merkel çizgisinin devamıdır.

-AB’ye Türkiye’nin de içinde olduğu yeni bir büyüme perspektifi gerekiyor. Mali birlik ve yeni AB anayasası olmadan AB krizden çıkamaz.

KÜRESEL SERMAYE TÜRKİYE’YE GELMEK ZORUNDA

-Küresel yatırımcılar ve küresel sermaye Türkiye’ye gelmek zorunda. Bunun için Türkiye’nin yüksek faize ihtiyacı yok. Tam aksine Türkiye faizleri düşürse yatırımları uzun vadeli doğrudan yabancı yatırım olarak alır. Türkiye’de yüksek faiz kısa vadeli sermayenin ve içeride de faizle büyüyen sermayenin tercihidir.

-Eğer Türkiye, bütünlüklü bir sanayi politikası uygularsa, bu enflasyonu da düşürür ama bunun için faizlerin sürekli rant sağlamadığı bir ekonomi gerekir.

YUNANİSTAN İÇİN AKILLICA DEĞİL

-Euro’dan çıkış Yunanistan için akıllıca değil ama İspanya için olabilir. Ancak ispanya Euro’dan çıkarsa AB projesi çöker.

Yunanistan için akıllıca değil -Türkiye AB hedefinden vazgeçmemelidir. AB hedefinden vazgeçen bir Türkiye Orta Doğu’daki iddialarından da vazgeçmiş sayılır.
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 527
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0