Amerika Birleşik Devletleri ve 20 Ocak

Fri 20, January 2017 Kategori Köşe Yazıları


Mert Karaca
mert@elturknews.com
Uzun zamandır beklenilen seçimler sonuçlandı ve cumhuriyetçi Hillary Clinton'a karşı demokratlardan Donald Trump zafer kazandı. Birçok medya kuruluşunun, şirketin desteklemesine rağmen Clinton yenilgi ile sonuçlandı. ABD'nin yeni başkanı Donald Trump herzaman ki gibi 20 Ocak'ta devir teslim töreninin ardından ilk siyahi başkan seçilen Barack Obama'dan görevi devralacak. Bu doğrultuda ABD ve dünya için yepyeni bir sayfa açılacak. Gelelim 20 Ocak ve Devir Teslim Törenine...

Amerika'da siyasi olarak herşeyin günü ve saati belirlidir. Gerekli diplomasi ve yapılması gereken protokol koordineli olarak sırasıyla gerçekleşir. 1800'lerden itibaren gelen bir siyasi usül protokolü vardır. 1865 yılında Abraham Lincoln nasıl yemin ediyor ise Donald Trump'ta tıpkı Lincoln gibi yemin edecektir. Tabii önemli farklardan biri Sayın Trump'ın yemin törenine 200 milyon Amerikan Doları masraf ediliyor.

* Abraham Lincoln Devir Teslim Töreni'nden bir kesit. Lincoln'ün 2. döneminde ülke savaşta olduğundan dolayı yemin töreninin ayrı bir önemi olmuş o dönemlerde.
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 636
  • (Suanki Oy 5.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 1
  • 1 0


Yazarın Diğer YazılarıDonald Trump ve Kudüs
Doğu Türkistan ve Çin zulmü
Hırsızlık Konulu Türk Dizilerine Tepki
Yunanistan'dan Selamlar
Kültürümüzde Yetkilendirme
TÜRKİYE'de futbol
Büyük Vazife
İslamda Müziğe Bakış