Donald Trump ve Kudüs

Mon 12, March 2018 Kategori Köşe Yazıları


Mert Karaca
mert@elturknews.com

Ünlü milyarder Donald Trump, ABD Başkanı olduktan kısa süre sonra söylediği gaflar ve yaptığı icraatlar nedeniyle belkide çoğu kez eleştirildi. Haleflerinin kendisini "crazy president, Çılgın Başkan” olarak adlandırması yok yere olmasa gerek..

Uzun kravatı, sert tokalaşması, bazende aksine tokalaşmaması (Angela Merkell), uluslararası anlaşmalara karşı olumsuz tavırları, Amerika Meksika sınırına duvar örülme fikri ve daha niceleri onu "crazy” olarak tanımlayabilir ancak işin boyutu günümüzde çılgın, umursamaz, multimilyoner birinin yapabileceklerinden farklı yönde seyrediyor. ABD’nin kısa zaman önce İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den, Kudüs’e taşıyacağını açıklaması aslında beklenen birşeydi. Neden bekleniyordu? Diye soracak olursanız Kudüs’te ABD Büyükelçiliği için yer hazırlanıyordu ve burayı Nisan 2017’de ki gezimde inşaat halinde iken görme fırsatı buldum. Elçiliğin Kudüs’e taşınması İsrail için önemli bir adım çünki uluslararası alanda eline büyük koz geçiyor. ABD’nin ardından Guetamala’da elçiliğini Kudüs’e taşıyıp Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edeceğini açıkladı. Tüm bunlar ve Ortadoğu’nun karışıklığı bir zemin hazırlıyor ve karışıklığa daha fazla sebebiyet veriyor.

Büyükelçiliğin açılışınıda Başkan Donald Trump’ın yapacağı kesinleşiyor. Türkiye Cumhuriyeti olarak Cumhurbaşkanımız gereken tüm açıklamayı yaptı ve buna karşı oldu. Birleşmiş Milletler’de ki oylamada ise buna karşı gelindi ancak Birleşmiş Milletler’in kararları ABD ve Trump tarafından dinlenmemekte. Trump, Natenyahu görüşmesinde "iki ülke birbirine hiç olmadığı kadar yakın” mesajı verildi. Buda tüm ortadoğu ülkelerine verilen sert bir mesajdı. İran’a karşı bir tutum sergilendi ve düşman tehdit olarak görülen İran’a yapılacak yaptırımlar görüşüldü. Tüm bu planlanan hesaplar Ortadoğu’da suların durulmayacağını ifade ediyor. Türkiye olarak herzaman bir, beraber, bütün olmalıyız ki bizlerde bu hengameye karşı güçte olabilelim. Türkiye olarak Kudüs kararına kesinlikle karşı çıkarak ve BM’de haklı olduğumuzu göstererek uluslararası arenada belirli bir iz bıraktık. Rabbim tüm dünya mazlumlarını, müslümanlarını korusun ve birlik beraberlik nasip etsin.image1.jpeg


image2.jpeg


Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 229
  • (Suanki Oy 5.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 1
  • 1 0


Yazarın Diğer YazılarıAmerika Birleşik Devletleri ve 20 Ocak
Doğu Türkistan ve Çin zulmü
Hırsızlık Konulu Türk Dizilerine Tepki
Yunanistan'dan Selamlar
Kültürümüzde Yetkilendirme
TÜRKİYE'de futbol
Büyük Vazife
İslamda Müziğe Bakış