Hırsızlık Konulu Türk Dizilerine Tepki

Sun 26, October 2014 Kategori Köşe Yazıları


Mert Karaca
mert@elturknews.com
Son günlerde sıklıkla izlediğimiz dizilerde, sinema filmlerinde görülen, işlenen tek konu hırsızlık, soygun, para çalma ve benzeri türlerdeki yapımlar. Hırsızlığın yüz kızartıcı bir suç olduğu her haliyle aşikârdır. Ancak bu tarzda dizilerle hırsızlık komedi haline getirilmeye, yüz kızartıcılıktan çok sempatik bir hale getirilmeye çalışılıyor. Batı dünyasında ‘’Robin Hood’un sempatik biri olması hatta kahraman olması gibi. Sonuçta oda bir hırsızlık yapmış oluyor. Bu yapılan hırsızlığı ‘erdemli hırsızlık’ olarak adlandırıyorum.

Topluma böyle gösterilmek istendiğinden dolayı böyle diyorum yoksa hırsızlığın küçüğü, büyüğü yoktur. Elbette milletimiz bu dizilerin, sinema filmlerinin hangileri olduğunu iyi biliyor. Tek tek ifşa etmeye açıklamaya gerek duymuyorum bu yüzden. Robin Hood gibi, Ocean’s Eleven gibi gruplar, çeteler gösterilirken artık bir aile tablosu gözümüzün önüne getirilmeye başladı. Ulan İstanbul dizisi buna en iyi örnek olabilir. Bizlere gösterilen sevimli bir tablo, sıcak bir muhabbet ancak burada kazanılan bir haksız kazanç var elbette. Robin Hood senaryosu. Hırsızlıklarını iyi şeyler yapmak için yapan bir grup hırsızın öyküsü. Gençlerin yoğunlukla izlediği film hırsızlığa sempatiyle, hoşgörüyle, normallikle bakmasını hayatında birde böyle yaşayan insanlar varmış diye düşünmesini sağlıyor. İnsanlar böyle düşünmese bile bu olgu bilinçaltına işleniyor. Hırsızlığın ahlaki olarak ne derece yanlış olduğunu anlatan diziler yapmak toplumumuza milletimize daha faydalı olacaktır elbet…

Böyle dizilere ve filmlere elbette tepkiler gelecektir. Gelen tepkiler kadar bir kesimden sadece dizi diyerek önemsememe durumu da olacaktır. Ancak gençlerimiz diziye dizi gibi bakıyorlar mı? Filmi film gibi izleyip özenmeden, empati kurmadan izliyorlar mı ?


Türkiye’mizin daha mutlu ve daha güçlü olmasını diliyorum..
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 2211
  • (Suanki Oy 4.8/5 Yildiz) Toplam Oy: 20
  • 10 0


Yazarın Diğer YazılarıDonald Trump ve Kudüs
Amerika Birleşik Devletleri ve 20 Ocak
Doğu Türkistan ve Çin zulmü
Yunanistan'dan Selamlar
Kültürümüzde Yetkilendirme
TÜRKİYE'de futbol
Büyük Vazife
İslamda Müziğe Bakış