IMF Başkanı Yunanlılara hakaret etti

Mon 28, May 2012 Kategori Dünya
Yunanistan'da siyasi partiler, Yunanlıları daha fazla vergi ödemeye çağıran Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'a tepki gösterdi. Parti liderleri Lagarde'ın Yunan halkına hakaret ettiğini öne sürdü

Lagarde, İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine mülakatında Yunanlıların borcunu ödeme zamanının geldiğini söylemişti. IMF Başkanı, "Atina denince aklıma vergi ödemeyen insanlar da geliyor. Bu insanlar kendi sorunlarını kendileri çözmeye çalışmalı. Nijer'in küçük bir köyünde, üç kişi oturdukları sıralarında günde iki saat eğitim gören okuma heveslisi çocukları daha çok düşünüyorum. Her zaman aklımdalar. Çünkü Atina'daki insanlardan daha fazla yardıma ihtiyaçları var" demişti.

FACEBOOK'TA ÖFKE

Christine Lagarde, Facebook sayfasına yazılan binlerce öfke dolu mesaja yanıt olarak "Yunanlılara çok sempati duyduğunu ve karşı karşıya oldukları zorlukları bildiğini" belirterek "IMF mevcut krizi atlatmaları için Yunanistan'a bu nedenle yardım ediyor" dedi.

Sosyalist PASOK lideri Evangelos Venizelos da bir seçim mitinginde Lagarde'ın Facebook mesajına teşekkür etti, "Ama kimse Yunan halkını aşağılayamaz" ifadesini kullandı.

'İSTİFA ETMELİ'

17 Haziran'daki genel seçimlerin favorisi olarak görülen sol ittifak Siriza'nın lideri Aleksis Çipras ise "Yunanistan'da aradığımız en son şey O'nun sempatisi. Yunanlı çalışanlar dayanılmaz derecede ağır olan vergilerini ödüyor. Lagarde, vergi kaçıranlar için PASOK ve Yeni Demokrasi'ye (önceki koalisyon ortakları) iki yıl boyunca neden büyük paraya dokunmadıklarını ve sıradan çalışanların peşine düştüklerini sormalı" diye konuştu.

Lagarde’ye tepki gösteren Fransız Kadın Hakları Bakanı Nejat Vallaud-Belkacem "Lagarde bu açıklamayı hiç yapmamalıydı. Sözleri çok basit ve basmakalıp. Bence bugünlerde başkalarına ders vermekten kaçınmalıyız" derken, Fransız Sol Parti Eş-Başkanı Jean-Luc Melenchon da "Bu tarzda konuşma hakkını nereden buluyor?" diyerek Lagarde'ın istifa etmesini istedi.

BBC Türkçe
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 458
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0