Kültürümüzde Yetkilendirme

Thu 07, June 2012 Kategori Köşe Yazıları


Mert Karaca
mert@elturknews.com

Dünya çapında liderlerden bahsederken onları sıfatlandırırız. Bu kişiler sanki mutlak gücü olan birisiymiş gibi bahseder ve böyle bir psikoloji içine gireriz çoğu zaman. Bizim kültürümüzde güçlü olan liderler vardır ve güçlü lidere inanan bir kültürdür. Bu inanış dünyanın hemen her yerinde olsada bizim kültürümüzde daha yaygındır. Çünkü bizde güçlü liderler vatandaşa güven verirler.

E tabii buna mükabilen bizim vatandaşlar güçlü olmayı güçlü görünmeyi severler. Ayrıca birde güçlü olanın gücünü göstermesi vardırki bu daha da vahimdir. Bizde bürokratlar yanlarında birsürü insanla gezerler bunun sebebi korunmaktan çok etrafa gücü göstermektir. Bizim toplumumuz ise onların bu tutumunu haklı olarak karşılarlar ve doğru yaptıklarını düşünüp sorgulamazlar. Böyle düşünmeyenleride kınarlar. Ancak bazı insanların felsefesinde şu vardır "Birşey sorgulanmazsa o işte yanlışı bilemeyiz". Yanlış anlaşılmasın bizimkisi sadece bir düşüncedir eleştiri olarak düşünülmesin..

Hep bizden güzel Türkiye'mizden örnek vermeyelim. İskandinav toplumlarında güçlü olanın gücünü göstermek istemediği ve buna ihtiyaç duymadığı toplumlardır. Bizdekiler makam odalarında, şekil araçlarda, 50-60 kişi gezer iken onlarda devlet başkanı bile bisiklet ile işine gidip gelebiliyor. Bizde tam tersi.. Ancak yine tekrar edelim bu bir eleştiri değildir aksine övgüdür çünkü biz diğer milletlere benzemeyiz ve güçlü olduğumuzu zaten bilirler. Birçok devlet bakanımızı bu olay neticesinde eleştirdiler bu güne kadar ancak hiçbiri zaten büyük bir güc, asil bir millet olduğumuzdan bahsetmediler. 

Sadece yanlış olan bir durum var oda makam sevgisidir. Makamı elden gitmesin diye neler yapanları gördük. Bence sadece kendisini düşünmemeli insan yetkisini, makamını paylaşabilmeli ve insanlara yardım, hizmet olarak değerlendirmeli. Aslında bir toplumda yetkinin sadece bir kişide olması ( bu günki toplumlarda ) toplumun sorumluluktan kaçıp işi paylaşmayarak bir kişiye devretmesidir. Hal böyle iken toplum bir kişiye sorumluluğu veriyor ve ondan büyük beklentiler içine giriyor. Beklentileri karşılanmayıncada ona kızıyor ve sert tepkiler veriyor.

Bu şirket yönetimindede böyledir aslında... Belki hayatın her alanında...
Bu bilince sahip olup bu durumun farkına varmalıyız. Başka türlü bu engeli aşamayacak ve aynı kalacağız.. Aksi takdirde hiçbir zaman iyi bir hükümet, iyi bir yönetici göremeyeceğiz...

Saygılar
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 1985
  • (Suanki Oy 5.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 4
  • 45 0


Yazarın Diğer YazılarıDonald Trump ve Kudüs
Amerika Birleşik Devletleri ve 20 Ocak
Doğu Türkistan ve Çin zulmü
Hırsızlık Konulu Türk Dizilerine Tepki
Yunanistan'dan Selamlar
TÜRKİYE'de futbol
Büyük Vazife
İslamda Müziğe Bakış