Sanatını 'taştan' çıkarıyor

Wed 22, June 2016 Kategori Magazin-Medya
Denizli'de emekli öğretmen Hüseyin Çoban, havanda dövdüğü renkli taşları sabırla işleyerek ilginç manzara ve portreler yapıyor.

Fen Bilgisi öğretmeni Hüseyin Çoban, emekliliğinin ardından 10 yıl önce Tavas ilçesine yerleşerek atölyeye dönüştürdüğü evinin bodrum katında sanatsal çalışmalara başladı.

Resim sanatına yağlı boya tablo denemeleriyle başlayan Çoban, farklı tarzları da araştırmaya başladı. Öğretmenliği sırasında derste konu anlatımı için bulduğu bir taşın rengini tabloya yansıtma denemeleri yapan Çoban, ufalanmış doğal taşları manzara ve portre resimlerinde kullanmaya başladı.

Çoban, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol (solda) aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tablosunu 3 aylık bir çalışma sonucu yaparak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye verdi.Çoban, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol (solda) aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tablosunu 3 aylık bir çalışma sonucu yaparak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye verdi.

 Çoban, resim sanatıyla daha önce hiç ilgilenmediğini, emekliliği sonrası kendisine uğraş yaratmak için arayış içine girdiği dönemde renkli taşlarla farklı bir tarz geliştirdiğini anlattı.

Resimlerinde boya kullanmadığını, ortaya çıkan tabloların boyalardan daha canlı renklere sahip olması ve parlaması nedeniyle beğeni kazandığını dile getiren Çoban, farklı denemeler yaptığı bu tekniğe "doğal taş resmi" adını verdiğini dile getirdi.

Tablolarını çalışmanın zorluğuna ve boyutlara göre 250 lira ile bin 500 lira arasında değişen fiyatlarda sattığını dile getiren Çoban, "Bu işi kazancı için değil hobi olarak yapıyorum. Ben kahveye gitmek yerine atölyemde sanatla resimle uğraşmaya tercih ediyorum. Bundan sonra tek amacım bu sanatın yaygınlaşmasıdır" diye konuştu.
AA
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 423
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0