TÜRKİYE'de futbol

Thu 10, May 2012 Kategori Köşe Yazıları


Mert Karaca
mert@elturknews.com
Değerli okuyucular, futbol belki o kadar önemli bir oyun olmasada özellikle bizim ülkemizde futbol tek kelime ile hayattır. Siyasette, ekonomide, sosyal hayatta ve daha birçok yerde görülmektedir. İnsanlar kendilerinden çok futbolcuların hayatlarını düşünür hale geldiler. Hal böyle iken dünya çapındada yer sahibi olmazsak olmaz elbet..
Uluslararası derbi maçlarında ilk 3. olan Fenerbahçe vs. Galatasaray maçları, Galatasaray'ın UEFA kupası bunlara birer örnektir...
İyi, hoş, güzel ama bizim millet aşırı fanatik. Artık geçimlerinide futbol bahislerine bağlayan insanlar görüyoruz. Futbol için birbirlerini yaralayan hatta ölümüne sebep olan. Yakında kendi takımından olmayanla evlenmeyenler türer bu gidişle. Peki bunu siyasete sürüklemek doğrumu? Maç esnasında iki ayrı takımdan farklı vatandaş futbolcu kavga ettiler diye ülkeler savaş edecek konuma gelir oldular.. Stadyumlar bir nevi ibadet havasında. Milyonlar milyarlarla oynayan bir güç haline geldi.
Dikkat çeken bir diğer nokta ise Avrupa'da stadta polisin az sayıda bulunması ve adım atsalar futbolcuların arasına katılacak seviyede yakın konumda bulunmaları. Bizde ise bir derbide o ilin tüm polisleri stadda olur ve tellerle çevrilmiş stad kenarları vardır..
Tabiki bunlar iyi hale getirilip düzene sokulacaktır elbet ancak biraz daha vakit var buna hazır değiliz henüz..
Altyapımız sağlam olmadığından bu tür sorunlar oluyor. Bunlara mütekabil çıkan birçok olayda futbol takımlarına ceza veriliyor. Bu cezalardan uslanmayan taraftar ve futbol klüpleri bu olaylar için nedense sonuç aramıyorlar. Bizden onlara tavsiye bu zamana kadar cezalara ödedikleri ücreti Türkiye'nin altyapısına ve futbolun gelişimine harcasalardı daha makbul olur ve de şimdiki sorunlar olmazdı.. Yakınlarda bir Galatasaray ve Fenerbahçe derbisi izleyeceğiz umarızki bu tür olaylarla karşılaşmayalım. Çünkü Fenerbahçe ve Galatasaray Türkiye'den ziyade dünya çapındaki önemli klüplerdenler. Güzel Türkiye'mizi dünyaya maç esnasındaki olaylardan çok futbolumuzla, futbolcularımızla tanıtmamız gerektiğini düşünüyorum ve bunun için gerekenlerin en kısa zamanda yapılacağına inanıyorum.
Ne mutlu futbolun tüm renklerine aşık olanlara..

Bir sonraki değerlendirmede görüşmek dileğiyle..
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 1319
  • (Suanki Oy 5.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 4
  • 24 2


Yazarın Diğer YazılarıDonald Trump ve Kudüs
Amerika Birleşik Devletleri ve 20 Ocak
Doğu Türkistan ve Çin zulmü
Hırsızlık Konulu Türk Dizilerine Tepki
Yunanistan'dan Selamlar
Kültürümüzde Yetkilendirme
Büyük Vazife
İslamda Müziğe Bakış