Tahıl hasadına başlandı, çiftçiler rekolte sevinci yaşıyor

Thu 20, June 2013 Kategori Türkiye
Havaların sıcak gitmesi sebebiyle hububat hasadı bu sene erken başladı. Bu yılki mahsulden memnun olan tarım kesimi, samanla ilgili sıkıntının sona ereceğini söyledi.

4.5 milyon dekar tarım arazisi bulunan Kırşehir'de, bu arazilerin 2.5 milyon dekarında hububat tarımı yapılıyor. Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, il genelinde arpa ve buğday hasadına başlandığını ifade etti. Ürün rekoltesinde geçen yıla oranla ciddi manada artış olduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti: "Bu sene geçen senelere nazaran yüzde 50 ile 60 gibi bir toplam ürün artışımız var. Bu da demektir ki; hububatlarda kıraç alanlarda 300 ile 350 kilograma kadar sulu alanlarda ise 400 kilogramın üzerinde ürün alacağız demektir. Bu da çiftçinin gerçekten sevineceği bir olgu. Ayrıca ilimiz hayvancılık bölgesi olduğu için saman ve sap konusunda geçen yıllarda çektiği sıkıntıları bu yıl yaşamayacak.”

Nadas yakma konusunda uyarılarda bulunan Kenan Şahin, nadas yangınlarının ekolojik dengeyi bozduğunu, sonraki senelerde fare gibi hayvanların çoğaldığını dile getirdi.

Bu seneki hububat veriminden memnun olduğunu söyleyen çiftçi Hacı Durdu ise bu hasat döneminin tüm çiftçilere bereketli geçmesini diledi. Geçen seneye nazaran bu sene yağışların fazla olduğunu söyleyen Durdu, "Bu yılki hububat verimini biraz daha üst seviyede bekliyoruz. Sayın büyüklerimiz daha arpa fiyatlarını açıklamadı. Biz de şu anda satamıyoruz. Bizim esnafa, mazota, gübreye borçlarımız var, fiyatlar açıklanırsa memnun kalırız.” dedi.

Şükrü İlhan adlı çiftçi, hasat mevsimine arpalardan başladıklarını ifade etti. İki gündür hasat yaptıklarını vurgulayan İlhan, şunları söyledi: "İnşallah beklentimiz yüksek. Rekolte geçen seneye göre biraz daha yüksek olur düşüncesindeyiz. Allah hayırlısını versin. Geçen sene kuraklık vardı. Bu sene de yağışlar biraz zamansız oldu. Geçen yıl 200 ile 250 kilogram civarında dönümde ürün almıştık. Bu sene inşallah bunun üzerinde bekliyoruz. İnşallah öyle olur. Geçen yılki ertelenen borçlarımızı da bu sene bu fazlalıktan dolayı öderiz inşallah. Hayırlısıyla böle bir beklentilerimiz var.”
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 443
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0