Türkiye Musevi lobisini çıldırttı

Fri 11, May 2012 Kategori Gündem
İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, İsrail’in zirveye katılmamasının Türkiye’nin müdahalesiyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Gordon, İsrail’in Chicago’daki zirveye hiçbir zaman çağrılmadığını kaydetti.

Türkiye’nin İsrail’in zirveye katılımını veto ettiği yolundaki açıklamaların tamamen yanlış olduğunu ifade eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Doğru olan tek şey Türkiye-İsrail ilişkilerinin iyi olmadığıdır, ki biz de bundan büyük üzüntü duyuyoruz” diye konuştu.

Haaretz’in haberine göre, Türkiye’nin İsrail’i veto ettiği yolundaki haberler üzerine ABD’deki Musevi lobisi harekete geçti.

ABD’deki Musevi lobisinin en büyük iki örgütü Anti-Defamation League (ADL) ve Amerikan Yahudi Komitesi, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a bir mektup göstererek Türkiye’nin vetosunun engellenmesi için bir yol bulunmasını istedi.

ADL Ulusal Direktörü Abraham Foxman, "Türkiye’nin İsrail’le siyasi anlaşmazlığından dolayı bütün NATO ülkelerini rehin alması büyük talihsizliktir. Ev sahibi ülke ABD, bu tür ikili konuların, Chicago zirvesine katılanların İsrail’in de katılımından faydalanmasını engellememesini sağlaması gerekir” diye yazdı.

Foxman, ABD Dışişleri’nden yapılan "İsrail’in zaten zirveye davet edilmediği” şeklindeki açıklamanın kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Zirveye 28 NATO ülkesi dışında 25 NATO üyesi olmayan ülke de katılacaktır. İsrail’in dışlanmasının zirveye olumsuz etkileri olacaktır” ifadesini kullandı.
bugün
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 481
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0