Ukrayna'da Zafer Bayramı coşkuyla kutlanıyor

Wed 09, May 2012 Kategori Dünya
İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya’sına karşı Sovyetler Birliği’nin kazandığı zaferin 67. yıl dönümünü, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de coşkuyla kutlandı.

‘Büyük Vatanseverlik Savaşı Zaferi’ olarak adlandırılan İkinci Dünya Savaşı'nın 67. yıldönümünde Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç beraberindeki devlet erkanı, savaşta hayatını kaybeden askerler anısına inşa edilen Meçhul Asker Anıtına çelenk koydu. İkinci Dünya Savaşı gazilerinin hazır bulunduğu Meçhul Asker Anıtı’nda aralıksız yanan ateş önünde saygı duruşu akabinde tören kıtası resmi geçit yaptı.

Daha sonra devlet yetkilileri ve gaziler Sonsuz Zafer Parkı’ndaki çok sayıda Alman uçağını düşüren Ukraynalı savaş pilotu Hava Mareşali İvan Kojedub’un anıtına karanfil bıraktı.

Zafer Bayramı’nın kutlamalarının merkezi ise Bağımsızlık Meydan’ıydı. Devletin zirvesi tam kadro yer aldığı etkinliğe; eski Ukrayna cumhurbaşkanları, büyükelçiler, dini liderler, kanaat önderleri ve ülke genelinden gelen 750 gazi katıldı.

"UKRAYNA HALKI AVRUPA’YI NAZİZM’DEN KURTARDI”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç meydanda yaptığı konuşmada; "Ukrayna halkı Avrupa'nın, Nazizm kurtulması için büyük bir bedel ödedi. Milyonlarca yurttaşımız savaşta canını feda etti, askerlerimiz işkence gördü, halkımız toplama ve çalışma kamplarında öldü. Onlara sonsuz hatırasını yaşatacağız.” dedi.

Meydandaki kalabalığı saygı duruşuna davet eden Yanukoviç, konuşmasını saygı duruşu akabinde de sürdürdü. Savaştan zaferle çıkılmasının ardından Ukrayna topraklarını uzun ve kalıcı bir barış geldiğini ifade eden Yanukoviç bu sürecin hayat ve yeniden doğuş için bir şans olduğuna inandığını söyledi. Yanukoviç; "Bizim annelerimiz daha iyi bir geleceğe inanan nesilleri yetiştirecek. Bu savaşın sebeplerini, sonuçlarını bilmeli ve hatırlamalıyız” diye konuştu.

Yanukoviç’in konuşması sonrasında gazilerin arasında oturdu ve Harp Akademisi Orkestrası’nın eşliğinde Ukrayna’nın ünlü sanatçılarının konserlerini ve Akademi öğrencilerinin dans gösterilerini izledi.

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 532
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0