Yunanistan'dan Selamlar

Sun 29, July 2012 Kategori Köşe Yazıları


Mert Karaca
mert@elturknews.com

 

Sevgili Elturknews okuyucuları..

İstanbul'un yoğun trafiğinden sıkılmış ve yurtdışı seyahati yapmayı düşünen kişilerin en doğru seçimi Yunanistan Adaları olduğu kesindir..

Bende onlardan birisi olarak şunları söylemeliyim ki adalar kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır. Evet ilk olarak tüm turistlerin ilk durağı olan Santorini Adası'ndayız..

Santorini volkanik kökenli olan ve 1958 yılında patlayan volkanın oluşturduğu kaya kütlelerinden oluşan bir ada.. Adada turistlerin ada üzerine kurulmuş olan kente çıkmalarını sağlayan teleferikler ve katırlar var ki bu sektör adanın geçiminde büyük rol oynuyor diyebiliriz.. Tepeye kurulan kentin etrafını lavlardan kalan tortu kayalar çevrelemiş ve ayrı ayrı adalar haline gelmiştir. Manzaranın güzelliği, havanın temizliği karşısında hayran olmamak elde değil açıkçası..

Ardından yolculuğumuz 5 saat sürüyor ve varış noktamız bir başka Yunan Adası olan Mikanos'a varıyoruz. Burada ise daha lüks ve daha geniş bir çevre bizleri karşılıyor. İlk bakışta Santorini'ye kıyasla rakımın deniz seviyesine daha yakın olduğunu görüyoruz ardından sahildeki restoran ve cafeler bizleri karşılıyor.. Tüm Yunan Adalarına kıyasla Mikanos'un gece hayatı daha canlı..

Dünyanın her tarafından gelen turistler ile ortak dilde buluşuyor, onları tanıyor ve kaynaşıyoruz.. Ardından Mikanos'a özgü bir balık çeşidini bizlere sunuyorlar ki buraya yolunuz düşer ise mutlaka denemelisiniz..

Mikanos'un hareketli gece hayatından sonra ki varış durağımız ülkenin önemli bir şehri olan Athina'dayız. Bu gizemli şehir adını Kral Athina'dan almış ve ondan izler taşımakta.. Her tarafta bulunan hediyelik eşya dükkanlarında mutlaka bulunan bir şey var oda Yunan Mitolojisinin heykelleri ve Athina sembolleri..

Halkın kurtarıcısı konumunda bulunan Athina ve 300 Spartalı aynı bizim Yeniçerilerimiz ve Atatürk'e olan saygımıza benzer saygı görüyorlar.. Devlet memurlarının az gözüktüğü bu ülke tamamen turizme yönelmiş ve ekonomik sıkıntılarını bu yolla çözmeye çalışmak için uğraş veriyorlar.. Ardından akşam üzeri Yunan sanatçı Kaiti Garbi'nin Esena Mono adlı şarkısını tur gemimizde konserini izleyerek geçiriyoruz.. Tüm Elturknews okuyucularına selamlar, saygılar ve kalimera…


Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 1427
  • (Suanki Oy 5.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 3
  • 3 0


Yazarın Diğer YazılarıDonald Trump ve Kudüs
Amerika Birleşik Devletleri ve 20 Ocak
Doğu Türkistan ve Çin zulmü
Hırsızlık Konulu Türk Dizilerine Tepki
Kültürümüzde Yetkilendirme
TÜRKİYE'de futbol
Büyük Vazife
İslamda Müziğe Bakış